Jak vybrat rudl

Rudl

Rudl, často též nazýván rudlík, patří do výbavy každého, kdo potřebuje převážet na kratší vzdálenosti těžké předměty. Nejčastěji nalezneme rudlík v různých dílnách a průmyslových provozech, ale využijeme ho i v domácnosti, na zahradě či na farmě apod. Rudly můžeme rozdělit na univerzální, sloužící pro přepravu blíže neurčeného nákladu, a rudly speciální s přizpůsobenou konstrukcí, určené pro přepravu konkrétní věci, například pivního sudu. Běžné rudlíky si jsou na první pohled většinou velmi podobné, při podrobnějším pohledu však zjistíme rozdíly, a to zejména v robustnosti a v typu použitých kol. Konstrukce a robustnost rudlu je dána především předpokládaným použitím a nosností.

Typy rudlíků

Rudly lze rozdělit na hobby a profi . U rudlů určených k profesionálnímu použití se předpokládá vysoká zátěž a časté používání, tomu musí odpovídat jejich konstrukce. Ta musí být promyšlena do posledního detailu a výrobce nesmí nic ošidit, aby byl rudl bezpečný a spolehlivý. Hobby rudlíky nevyžadují tak robustní konstrukci, postačí například slabší nosné trubky či méně kvalitní kola, nicméně i hobby provedení umožňuje převoz značně těžkých nákladů, kvalita výroby proto musí být též na vysoké úrovni, jen tak bude rudl bezpečný a bude bezproblémově sloužit svému majiteli.
Rudly se dále dělí na univerzální typy, kterými můžeme vozit libovolný náklad, samozřejmě za předpokladu, že se na rudl vejde a nepřekročí jeho nosnost, a rudly speciální. Z té druhé kategorie lze zmínit například rudl pro převoz pivních sudů, rudl pro tlakové láhve, rudl na desky...

 

                         109                            Vs.               277

                                          Hobby rudl                                                                               Profi Rudl

Zvláštní kapitolou jsou rudlíky určené na schody, neboli schodišťové rudly. Tento typ rudlu umožňuje přepravu předmětu po rovině i po schodech. Umožněno to je zvláštní konstrukcí, kdy kolečka jsou umístěna po třech nebo po čtyřech do trojúhelníku či čtverce. Tento typ rudlíku využijeme například při stěhování, výborným pomocníkem je pro dovozce těžkého a objemného zboží do domácností. Naopak se příliš nehodí na přepravu věcí do vzdálenějších míst, neboť kolečka bývají menší, konstrukce jejich uchycení složitější, práce s rudlíkem je méně komfortní a vyžaduje více opatrnosti, aby nedošlo k jeho poškození.

                                                                             355

Zmínit lze také rudlíky hliníkové, vyráběné z pevnostních hliníkových slitin. Tyto rudly jsou oproti běžným železným rudlíkům výrazně lehčí, což oceníme především při manipulaci s prázdným rudlíkem, například při jeho přenášení.

 

                                                                                                 670

Rudly se též liší v použitém typu kol. Nejčastěji bývají použity plné pneumatiky, což má ty výhody, že nikde nepíchneme a nemusíme se o kola nijak moc starat. Nevýhodou jsou horší jízdní vlastnosti, což pocítíme hlavně v terénu, například v lese či na zahradě. Alternativou jsou nafukovací kola. Práce s rudlíkem vybaveným nafukovacími pneumatikami je komfortnější, rudl lépe překonává terén a díky pružné reakci na nerovnostech jsou tlumeny otřesy při jízdě, což pro některé druhy nákladu může být důležité. Pro práci venku je tento typ rudlíku dá se říci nutností, ale je třeba dávat pozor, abychom nepropíchli pneumatiku. To bychom si totiž přidělali poměrně dost práce při výměně či zalepení děravé duše. Je třeba si také uvědomit, že pneumatiky rudlíku musí být nafouknuty na správný tlak, pokud jsou příliš tvrdé, potlačíme výhody nafukovacího typu kola, pokud jsou nafouknuty málo, klade rudl zvýšený odpor při jízdě a pneumatika je náchylnější na poškození.

102_k-6 132_k-2013                                                                               871      871-1

 

 

Rudlíky z naší produkce

S výrobou rudlů máme bohaté zkušenosti, díky tomu umíme nabídnout kvalitní výrobky za příznivou cenu. Naše rudly mají promyšlenou konstrukci a jsou vyráběny z jakostních materiálů. Již na první pohled zaujmou kvalitní povrchovou úpravou, k té používáme nejjakostnější vypalovací barvy typu Komaxit zajišťující dlouhodobě pěkný vzhled a odolnost proti korozi. V naší bohaté nabídce naleznete kvalitní hobby rudly vhodné například do domácnosti či na zahradu, a samozřejmě také profi rudly do dílen a průmyslových provozů. Nabízíme i speciální rudlíky, například rudl na popelnice, na tlakové láhve a mnoho dalších.