Jak vybrat minidumper? Je lepší kolový či pásový přepravník?

Těžké, rozměrné nebo sypké věci, které je potřeba pohodlně přepravit v rámci stavby nebo zahrady. No jo, ale jak na to? Jestli vás život často staví před tuhle otázku, pak jste tu správně. Kolový či pásový přepravník, nebo také minidumper, jak se mu říká, vám s tím pomůže. Vyberte si ten váš.

_vyrp13_288_SW04550


Minidumper a jeho využití

S tímto strojem dokážete přepravit 300 až 800 kg pevných nebo sypkých materiálů. Výhodou kolového a pásového přepravníku je, že projede i po špatně zpevněném povrchu, takže se hodí do zahrady i na stavbu. Jeho ovládání je snadné a především je skladný a cenově dostupný. Můžete ho tak mít kdykoli k dispozici, aniž byste si museli pronajímat malý bagr nebo hledat jiné, alternativní řešení. Své využití najde při přemístění zeminy, odvozu pořezaného dřeva, sutě nebo stavebního materiálu, jako je dlažba, cihly, kameny a další. Přepravník navíc projede i tam, kde by se větší technika vešla jen obtížně. Jeho dostatečný výkon vám ušetří práci a zefektivní dokončení vašich projektů.

Na co se zaměřit při konečném rozhodnutí

  • Pásy vs kola – pásy projedou mnohem náročnějším terénem, než kola. Poradí si se svažitým povrchem a nerovným podkladem. Tam, kde kola už stojí, pásy ještě jedou.
  • Geometrie korby – některé korby, i když se vyklopí, mají navrženou geometrii tak, že se z nich nevysype vše. V korbě může zůstat například kýbl dva hlíny nebo jiného sypkého materiálu.
  • Ovládací páka – měla by být bytelná a pevná s kvalitními čepy, které vydrží dlouhodobé používání.
  • Ložiska kol u kolových přepravníků – při manipulaci dostává celý stroj rázy a ložiska by se mohly uvolňovat, takže musí být kvalitní.
  • Korba – může být napevno nebo s vyměnitelnými nebo odstranitelnými bočními panely. Důležitý je také objem korby.
  • Hmotnost + maximální náklad – zde popřemýšlejte kdo, jak často a k čemu bude přepravník využívat. Před koupí byste si měli být jisti, že osoba manipulaci s ním zvládne a přepravník pokryje kapacitně množství a váhu převáženého materiálu v jednom nákladu. Váha stroje se může pohybovat kolem 150 nebo také 600 kg.
  • Samonakládací zařízení – některé modely jsou vybaveny samonakládacím zařízením.
  • Hydraulické nebo mechanické vyklápění korby – korba může mít oba typy zvednutí.
  • Radlice – součástí některých modelů je odnímatelná radlice.
  • Výkon a ovládání – pokud nepatříte mezi řidiče, ovládání vám může přijít lehce složité. Výkon se zpravidla pohybuje kolem 4 až 9 kW.

 

Kromě pásového a kolového přepravníku vám můžeme nabídnout také celou řadu dalších produktů, které využijete při práci na zahradě nebo na stavbě. Zmínit můžeme například kozy na řezání dřeva nebo zahradní traktory.

Nevybrali jste? Rádi vám poradíme

Stále nevíte, který minidumper pro vás bude tím pravým? Kontaktujte nás, řekněte nám, pro jaké využití přepravník plánujete, a my vám poradíme, který model pro vás bude tím nejvhodnějším.