Jak vybrat pilu?

Pes jako nejlepší přítel člověka? V některých situacích je to pila. Nezáleží, zda potřebujete uříznout jedno jediné prkýnko nebo používáte pilu na denní bázi. Náš článek vám představí jednotlivé typy pil a pomůže vám přiblížit se k výběru té pravé pro vás.

sdfsdsdf


Jednotlivé typy pil

Ať už kutíte cokoli, na chalupě nebo v práci, zpravidla potřebujete více pil. Pokaždé sáhnete po jiné.

Přímočará pila – začněme typem, který se vyznačuje úzkým a rovným listem. Tento typ se hodí na vyřezání prakticky jakéhokoli řezu – rovného i zakulaceného. Je vhodný pro příčné i sdružné řezy, ale na dlouhé rovné řezy je příliš pomalý. Práce s tímto typem je snadná a lze ji využít pro více materiálů.

Řetězová pila – tady se setkáme s variantou pro domácí kutily i profesionální dřevorubce. Její využití je široké, hodí se do terénu a práce s ní je poměrně rychlá. Její pohon může být elektrický nebo benzínový. Hodí se spíše pro zkušené řemeslníky. K její obsluze je zpravidla potřeba větší síla.

Pila ocaska – jedná se o menší variantu ruční elektrické pily. Na rozdíl od motorové se hodí i pro ženy na běžnou práci na zahradě. Své využití najde například při nařezání dřeva ze stromů na táborák a na další drobné práce.

Ruční okružní pila – tento typ si poradí s kovem i dřevem. Řez je čistý a může být také hluboký, takže se pila hodí i pro masivní materiály. Své využití najde při přípravě materiálu na stavbu nebo při řezání dřeva pro výrobu nábytku.

Pokosová pila – tento typ se vyznačuje otočnou hlavou, na které je umístěn ozubený kotouč. Opět se hodí pro čisté řezy, tentokrát rovné i šikmé.

Stolní pila – tato pila je napevno spojena s pracovní plochou. Podobně jako ruční okružní pila se hodí pro masivní materiál a čisté řezy.

Lupínková pila – tento typ je vhodný pro jemnější řezy. Je vhodná pro kutily na drobnější projekty. Pokud potřebujete vyřezat například dřevěnou malířskou paletu, tento typ je ideální.

Ponorná pila – je podobná ruční okružní pile. U tohoto typu však lze nastavit hloubku řezu a bod, kde se začne v materiálu řezat. Ideální je pro vytváření drážek.

Pásová pila – hodí se pro zpracování většího množství materiálu. Konstrukčně se jedná o list, který se pohybuje mezi dvěma kotouči.

Dělící pily na kov – tento typ se hodí pro přesné řezání kovových trubek a profilů. Součástí přístroje bývají čelisti, do kterých lze řezaný předmět upnout.

Několik postřehů na závěr

  • Většina pil je poháněna elektrickým proudem. V dílně to není problém, ale pokud potřebujete prořezat strom, vyplatí se zvážit variantu s akumulátorem. Případně na benzín.
  • Ať už zvolíte jakýkoli typ, vybírejte mimo jiné podle výkonu.
  • Hmotnost – zvažte, kdo a jak často bude pilu používat.
  • Dejte pozor na délku lišty a průměr kotouče – tedy hloubku materiálu, jakou budete moci řezat.

 

Zatím neřežete? Budete.

Stále si nevíte rady s výběrem vhodného typu, případně modelu? Neváhejte nás kontaktovat a my vám poradíme.