Jak vybrat svářečku?

Svařuji, svařuješ, svařujeme. Ať už jste profík, práce vás baví a živí nebo jste nadšenec, který se s láskou k vlastníku hobby zavírá ve své dílně, poradíme vám s výběrem té pravé technologie.

svarec 2

Technologie svařování

Výběr vhodné svářečky se odvíjí od toho, co se chystáte svařovat. Samotné metody můžeme rozdělit podle typu energie, která je pro svařování použita. Nejčastěji používanou energií je teplo, a to u plamene, plasmy a elektrického oblouku, případně plastická deformace, kdy je využito výbuchu nebo tření nebo radiace, která využívá iontové nebo elektronové záření.

MMA (Manual Metal Arc) – u tohoto typu svařování svařuje přístroj za pomoci elektrického oblouku a za použití obalových svařovacích elektrod. Tato technologie je ideální pro sváření oceli a setkáme se s ní u trafosvářeček a inventorů. Samotný výsledek není příliš estetický.

Při svařování se vytváří struska, která slouží jako ochrana kovu během jeho chladnutí. Před nánosem dalšího sváru je potřeba strusku pečlivě odstranit. Pokud by byla struska překryta další vrstvou svarového kovu, došlo by k vytvoření vad, kterým se říká vměstky.

  • Výhody – zařízení je relativně přenosné, nízká náročnost na povětrnostní podmínky, možnost svařování v různých polohách, lze použít pro více druhů materiálů.

  • Nevýhody – potřeba často měnit elektrody, nevhodné pro materiály s povrchovou úpravou a pro svařování reaktivních povrchů.

 

MIG-MAG (Metal Inert Gas-Metal Active Gas) – zde je materiál opět taven za pomoci elektrického oblouku. U této metody se přídavný materiál, kterým je drát navinutý na cívce, dostane ke sváru pomocí podávacího zařízení. Samotný podavač může být součástí svařovacího zdroje (kompaktní provedení) nebo může být odnímatelný. Tavné lázni poskytuje ochranu inertní plyn.

Technologie je často využívána při svařování karoserií a tenkých plechů. Oproti předchozí metodě je svar estetický. Podívejte se na naše inventory MIG/MAG.

  • Výhody – vysoká produktivita, možnost svařovat ve více polohách, není potřeba měnit elektrody (úspora času), méně práce s čištěním strusky, absence zplodin (kouře).

  • Nevýhody – pořízení stroje je nákladnější, je náročnější na obsluhu, má větší nároky na dobrou ventilaci v prostoru a produkuje větší množství vyzářeného tepla do okolního prostoru.

MIG_MAG_obr.

Obr. Svařování MIG/MAG, zdroj: messer.cz/mig/mag-svarovani

MMA/TIG (Manual Metal Arc/Tungsten Inert Gas) – technologie je podobná MIG/MAG. Využívá se zde nestavitelná elektroda z wolframu. Tento typ sváření je vhodný pro ocel s obsahem mědi, titanu nebo niklu, případně jejich slitin. Výhodou je estetický svár.

  • Výhody – koncentrovaný paprsek, ochrana svarové lázně v prostředí inertního ochranného plynu, ke svařování lze libovolně využít přidaný drát a také není potřeba odstraňovat po dokončení práce strusku.

  • Nevýhody – zařízení je dražší a složitější. Práce za pomoci této technologie je pomalejší.

 

ZÁVĚR

Na závěr bychom mohli zmínit, že byste nikdy neměli zapomínat na svou bezpečnost. Proto jsme pro vás naskladnili také svářecí kukly. S výbavou vašich svářeček a výměnou opotřebených dílů vám pomůže naše příslušenství ke svářečkám. Podívat se můžete také na naše hořáky.

Kdybyste si s čímkoli nevěděli rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.