Krbová kamna? Jsou pro Vás vhodná?

Krbová kamna jsou prakticky synonymem útulného domova. Ze své podstaty kolem sebe šíří auru pohody, vyzařují teplo a navíc je na ně krásný pohled. A nejen to. Váš útulný domov udělají ještě útulnějším. Tak na co ještě čekat? Pojďte do toho s námi.

krbova-kamna-masterflamme-piccolo-I-olivova-interier


Výkon krbových kamen

Začněme u výkonu krbových kamen. Sice se na ně krásně kouká, chodit pro dřevo závějemi je romantika a vůbec, je to paráda mít je doma, ale na prvním místě stále zůstává jejich praktická stránka, kterou je výkon.

Krbová kamna se vždy vybírají s ohledem na velikost vytápěného prostoru a tepelné ztráty, ke kterým dochází. Pokud bychom vybrali kamna s nízkým výkonem, nejen, že by nebylo možné prostory dostatečně vytopit, ale navíc by docházelo k přetěžování tepelné konstrukce a výraznému snížení životnosti. Při opačném problému, tedy volbě příliš výkonných kamen, byste zase měli starosti s jejich neustálým tlumením. Kromě nedokonalého spalování a zvýšení přítomnosti CO ve spalinách by docházelo ke špinění skla kamen a jejich celkové využití by bylo nehospodárné. Kamna by nikdy neměla pracovat na 100% svého výkonu. Optimálním řešením je, pokud jsou využita ze 60 až 70%.

Přívod vzduchu aneb hoří se nám lépe

Aby plamen v kamnech dostatečně hořel, je potřeba zajistit kvalitní přívod vzduchu. Pokud je místnost dostatečně větraná a dům není zcela odizolován, to znamená, že v něm lehce „táhne“, kamna budou mít dostatečný přívod kyslíku. Oproti tomu moderní domy, které jsou dokonale utěsněné, potřebují centrální přívod vzduchu. Tento prvek je označován zkratkou CPV.

Výpočet výkonu krbových kamen

Výpočet správného výkonu kamen není nijak složitý, ale přesto, pokud nejste technicky zdatní, doporučujeme obrátit se na naše techniky, kteří vám rádi poradí.

Obecně však můžeme říct, že je potřeba vzít v úvahu objem vytápěného prostoru v metrech krychlových. Je nutné počítat také s přirozenou tepelnou ztrátou, která se u jednotlivých typů objektů liší. Určuje se vždy podle podnebí, v kterém žijete, ale obecně lze říci, že v České republice jsou to následující hodnoty.

  • Staré budovy bez zateplení a izolace – ztráta tepla na 1 m3 je 50 W
  • Nízkoenergetická stavba – ztráta tepla ztráta tepla na 1 m3 je 30 W.
  • Pasivní dům – ztráta tepla na 1 m3 je 20 W

 

Tyto hodnoty jsou však pouze orientační. Přesná čísla najdete v energetickém štítku budovy.

Pokud si přejeme vypočítat potřebný výkon kamen, budeme potřebovat znát objem prostoru, který chceme vytopit, v m3. Dejme tomu, že náš prostor má 200 m3 a jedná se o nízkoenergetickou budovu se ztrátou tepla 30 W. Výpočet tedy bude:

200 m3 * 30 W = 6 000 W => 6 000 / 1000 = 6 kW

Náš imaginární prostor potřebuje kamna o výkonu 6 kW.

Potřebuji teplotní výměník?

Zde je potřeba se zamyslet, zda budeme vytápět pouze okolí kamen, ať už jednu nebo více místností nebo chceme zařízení připojit k zásobníkovému ohřívači na vodu, případně k topným tělesům. Pokud si odpovíte druhou variantou, jsou pro vás krbová kamna s výměníkem tím pravým řešením.

Vše se tedy odvíjí od prostor, které chcete vytopit.

Tak a teď už se jen stačí těšit na nová kamna, která vám budou dělat radost.