Kdy zvolit příklepovou vrtačku a kdy stačí bez příklepu?


Vrtačka představuje neocenitelného pomocníka v každé domácí dílně. Na trhu již dnes najdete širokou škálu vrtaček pro nejrůznější použití. Mezi ty nejběžněji využívané patří vrtačky s příklepem i bez něj. Jenže, kdy zvolit příklepovou vrtačku a kdy stačí bez příklepu? Kterou z nich byste si měl pořídit a proč? To zjistíte z následujících řádků.

dewalt fotka

Akumulátorové versus elektrické vrtačky

Vrtačka je nástrojem, který je dokonale multifunkční. Můžete s ním kromě vrtání také šroubovat, brousit, míchat a frézovat.

Pro šroubování jsou vhodné spíše aku vrtačky, neboť mají vysoký krouticí moment ve srovnání s elektrickými vrtačkami. Ovšem pozor, časté šroubování již vyžaduje pořízení aku šroubováku. Ten má ale nízký výkon, proto se naopak nehodí k častému vrtání do zdiva.

Každý, kdo přemýšlí nad pořízením vrtačky, si tak především musí rozmyslet, do jakých materiálů potřebuje vrtat a jak často.

4513850_011

Vrtačky bez příklepu, jak je vybírat

Vrtačky bez příklepu slouží většinou k vrtání do lehčích materiálů. Chystáte-li se vrtat například do dřeva, vrtačka bez příklepu svůj účel dokonale splní. Podobně ji lze doporučit pro vrtání do kovu či do plastu. Doporučit je lze pro vrtání děr menšího průměru, uvádí se cca 12 mm.

K tomuto účelu dostačují a řada kutilů je tak preferuje i pro nižší pořizovací cenu. Vrtačku bez příklepu je také možné doporučit pro nejrůznější základní kutilské práce. Pakliže s vrtačkou navíc nebudete pravděpodobně pracovat nijak často, zřejmě pro vás nebude mít význam investovat do pokročilého modelu s příklepem.

Výhody vrtačky bez příklepu

Výhodou vrtaček bez příklepu je pro vás především to, že se s nimi díky nižší hmotnosti lépe manipuluje. Stejně tak mají výhodu v menší vůli v uložení vřetena. Vrtání s nimi je proto přesnější.

Zkušení uživatelé zpravidla požadují u své vrtačky celokovové sklíčidlo s utahovací kličkou. Důvod je prostý, bývají na tento princip zvyklí a nechtějí jej měnit. Dnes již běžně užívaná jsou u moderních vrtaček rychloupínací sklíčidla.

42608-5

Nejdůležitějšími parametry, které byste při výběru vrtačky měli rozlišovat, jsou zejména:

  • typ vrtačky,
  • výkon,
  • příkon,
  • typ sklíčidla,
  • rozsah upnutí sklíčidla,
  • celková hmotnost,
  • kvalita zpracování,
  • ergonomie,
  • další funkce (světlo, možnost zpětného chodu a jiné).

 

Základní charakteristika příklepových vrtaček

Princip tzv. příklepu je jednoduchý: Jedná se o vibrační mechanismus, který s pomocí kovových rohatek odtlačuje úderník. Ten pak udeří do hřídele se sklíčidlem, a to v podélném směru. Frekvence úderů je pak úměrná otáčkám. Jejich razance se odvíjí od toho, jak intenzivně na vrtačku přitlačíte.

Příklepové vrtačky charakterizuje zejména vysoký výkon. Vyšší účinnost při vrtání do těchto materiálů zajišťuje právě příklepový mechanismus. Ten může dosáhnout maximální rychlosti až 60 000 příklepů za minutu.

Tento typ vrtaček se rovněž vyznačuje robustní konstrukcí, která je navržena kvůli znatelně silnějším vibracím.

 

K čemu slouží příklepové vrtačky

Příklepové vrtačky jsou určeny zejména pro vrtání do cihlové nebo betonové zdi, neboli obecně do tvrdých materiálů. Příklepovou vrtačku využijete i při vrtání do kamene či oceli. Tam, kde vám výkon vrtačky s příklepem nestačí a vrtání do tvrdých materiálů by bylo zdlouhavé, nastupuje vrtací kladivo s elektropneumatickým příklepem.

Kromě samotné vrtačky je taktéž nutné v případě vrtání do tvrdých materiálů pamatovat na kvalitní příslušenství. Především zvolené vrtáky musejí být dimenzovány právě na takto náročnou práci. A pozor, nezbytné je ověřit si, zda je vybraná vrtačka se zvoleným příslušenstvím vůbec kompatibilní.

4259670_001

Možnost vypnutí příklepu u příklepové vrtačky

V případě, že tuto funkci nebudete potřebovat, standardně je možné již příklep u řady současných modelů také vypnout. To oceníte naopak při práci s měkkými materiály, kde se příklep vyloženě nehodí, protože byste materiál mohli poškodit.

V zásadě tak lze říci, že příklepovou vrtačku využijete ve většině případů a lze ji považovat za do jisté míry univerzálnější.

Plánujete-li kromě běžných kutilských prací alespoň občasné vrtání do stavebních hmot, ve vaší dílně najde právě vrtačka s příklepem spolehlivé uplatnění.

 

proč nakupovat na ekovovýroba.cz? 

Na ekovovýroba.cz najdete vysoce kvalitní vrtačky, a to jak bez příklepu, tak i s příklepem. Můžete si tak u nás dokonale vybavit svou dílnu. Samozřejmostí je i bohaté příslušenství, kvalitní nástroje a široká nabídka.

A pokud si při výběru příklepové vrtačky nejste stále jisti, s klidem se na nás obraťte. Rádi vám s výběrem pomůžeme. Napište nám na e-mail info@ekovovyroba.cz.